2020 09 05 Soutěž - Trhový Štěpánov

Název

Popis

– V sobotu 5. září 2020 se v Trhovém Štěpánově konala tradiční zářijová akce Den hasičů a záchranářů, při kterém byla, mimo jiné, také soutěž o Pohár hasičů Trhového Štěpánova. Té se v různých kategoriích zúčastnilo 8 družstev mužů, 7 družstev žen a 3 družstva dětí.
V doprovodném programu během dne bylo možné vidět ukázky záchranářů při vyprošťování osoby z automobilu po simulované dopravní nehodě, práce rychlé zdravotnické služby, ukázku a návod hašení případného požáru vzníceného fritovacího oleje v domácnosti a po skončení hlavního programu dne, požárních útoků, hašení připraveného domku. Zájemci se také mohli nechat vyvézt vysokozdvižnou plošinou podnikových hasičů z vlašimské firmy Sellier & Bellot nad louku, kde se vše odehrávalo a z výšky se podívat nejen na dění na travnaté ploše vedle upraveného hřbitova, naproti fotbalovému hřišti, ale pokochat se i pohledem po okolí. Pro děti byla vyrobena pěna, kde si mohly zadovádět a svůj stánek tam měla také policie České republiky a Besip kde byly k dispozici, mimo jiné, různé druhy brýlí, které simulovaly například „následky” požití většího množství kořalky. O účastníky bylo dobře postaráno i ve stáncích, které byly bohatě vybaveny výborným občerstvením, jen kupónový systém placení jednotlivých položek byl pro návštěvníky nepohodlný a zdlouhavý, protože si musel každý vystát nejméně dvě fronty, na zakoupení kupónu a na výdej u stánku. Dlouho se však nikde moc nečekalo, protože to štěpanovské obsluze šlo celkem rychle.
Po nástupu a ukázky zásahu záchranářů začala hlavní část dne, požární útoky. S těmi se nejprve předvedly dětské týmy, z nichž nejrychlejší bylo Hulice A, kteří zvítězili s časem 29:75 vteřiny. Po nich přišly na řadu ženy. Nejlépe se vedlo ženám z Čechtic, které zaběhly za 24:42 vteřiny.
Požární útoky byly pro všechny kategorie na dvě hadice B, proto se nemusela přestavovat dráha a na start se připravovali muži. Chmelenský tým měl ze zúčastněných družstev nejpříhodnější „papírové” předpoklady k tomu, obsadit příčku nejvyšší a proto stačilo neudělat chybu. A povedlo se. Na základně všechno sedlo, voda šla ze stříkačky rychle a i když se závodilo se širokými hadicemi, které jsou o něco těžší než jsou běžci zvyklí, tak i ty byly roztaženy dobře. Proudaři se do terčů trefili v pohodě a časomíra se zastavila na hodnotě 16:29 vteřiny, což s přehledem stačilo na vítězství, protože druhé Dubějovice měli více jak čtyř vteřinový odstup.
Dosažený chmelenský čas byl na této soutěži nejrychlejší a v kategorii muži znamenal první místo, pohár, diplom, poukaz na živé sele a k tomu ještě pytel brambor na dokrmení (-: Na tuto soutěž dorazilo i několik chmelenských fanynek a dva Fanoušci (K. a T.).
K vidění byly i tři útoky v kategorii PS 8 v podání žen i mužů z Keblova a mužů z Dalkovic. Po ukázce hašení dřevěného domku z palet přišel na řadu už jen závěrečný nástup a vyhlášení výsledků. Vítězství chmelenského družstva bylo opravdu zasloužené a soutěžící tak zúročili svou snahu a přípravy.
Když všichni soutěžící SDH Chmelná dorazili domů proběhlo oslavné kolečko kolem chmelenského parku na návsi. To se tentokrát šlo pěšky s pohárem a oslavně se zpívalo „tak jsme první, no a co?!” Potom několik závodníků odjelo zpět do Trhového Štěpánova na zábavu s kapelou Re-flex, se kterou tam pokračoval Den hasičů a záchranářů.