2020 08 29 Miřetice + Chmelná BNL

Název

Popis

- V sobotu 29. srpna 2020 se v Miřeticích v tamním sportovním areálu konal III. ročník soutěže O pohár obcí Chmelná a Miřetice, která byla závěrečným 6. kolem XII. ročníku seriálu Benešovské hasičské ligy 2020. Opět se tedy dva sousedící sbory SDH Chmelná a SDH Miřetice vzájemně chopily pořadatelství. V letech 2018 a 2019 byla při závěrečném vyhlašování výsledků ligy chmelenskomiřetická soutěž vyhodnocena jako „Nejlepší soutěž BNL”, a tak se soutěž zorganizovala i potřetí.
Všechny soutěžící a návštěvníky znovu po roce přivítalo výborně vybavené sportoviště s dokonalým zázemím v příjemném prostředí za vsí obklopené loukou a lesíkem. Dráha byla ještě den před soutěží nakrátko posekána a vyznačená široká, aby všichni dobře viděli a nezakrývali si navzájem výhled. Nově byl na náběhu k základně položen provizorní tartanový povrch, který zajišťoval společně s dlážděnou základnou a travnatou dráhou bez výškových rozdílů téměř ideální podmínky pro požární útoky. Také pro diváky bylo připraveno na vyvýšené mezi za základnou místo s lavičkami s dokonalým výhledem na dráhu.
Po deváté hodině se postupně začali sjíždět soutěžící, kterých nakonec přijelo 24 družstev mužů a 17 družstev žen. Bylo zde také vidět závodníky nejen z Benešovska, ale i z jiných okresů a týmy, které se v minulých letech zúčastňovaly jiných hasičských lig a které byly díky jarní koronavirové epidemii, nemoci Covid - 19 pro rok 2020 zrušeny.
Na soutěžích BNL je vždy na dobře přístupném a viditelném místě umístěna kasička, kam mohou všichni přispět jakoukoli částkou na charitativní projekt. Tentokrát byla tato sbírka rozšířena a ještě před zahájením soutěže do prvního startovního výstřelu probíhala také charitativní tipovací soutěž o soudek piva, kdy si mohl každý za 20 a více korun vsadit, jaký nejlepší čas padne v každé kategorii (muži a ženy).
Ještě před zahájením soutěže jsme zjistili, že v palivové nádrži chmelenské stříkačky je málo benzínu a pro jistotu by bylo dobré trochu paliva doplnit. Benzín Vervu 100 jsme sehnali od chlumského týmu, a tak jsme mašině dopřáli 5 litrů prémiového paliva. Na tento nášup oktanů není chmelenská stříkačka zvyklá, protože dostává „pouze“ 98, ale v minulosti už také 100 oktanový benzín okusila. Po nástupu a doladění časomíry soutěž začala. Pořádající družstvo Chmelná muži šli na start šestí a zadařilo se. Navzdory tomu, že chmelenští hasiči začali soutěžní sezónu před týdnem, byl jejich výkon výborný a dosažený čas 17:88 vteřiny jejich nejrychlejším v této a minulé (17:94) sezóně BNL. Voda šla ze stříkačky, po osmé vteřině a orientačně naměřený výstřik byl 16:97 (loni 16:70). V celkovém pořadí to znamenalo 5. místo. Před soutěží byl tým chmelenských mužů v celkovém hodnocení BNL bez jediného bodu a průběžně na děleném posledním 31. místě. Pátým místem na této závěrečné soutěži v Miřeticích získalo družstvo Chmelná muži do hodnocení 11 bodů a ve výsledném pořadí seriálu BNL 2020 skončilo celkově na 19. místě z celkem 37 týmů.
V základním kole kategorie mužů zvítězily Drahňovice s časem 16:85, druhá byla Špona Chářivice, kde na rozdělovači běhá ze Chmelné Tomáš Martínek ml. s časem 16:93. Ti si v závěrečném rozstřelu s časem 14:35 vteřiny na 2 „B” zaběhli i pro sud piva za první místo. V kategorii PS 12 bez úprav soutěžily tři týmy. První místo obsadily Miřetice, druhý byl Křížov a nedokončily Břežany.
Na poslední soutěži zařazené do seriálu Benešovské hasičské ligy tradičně běhají i družstva složená z výběru jednotlivců z různých týmů, takzvané All Stars, do kterého se také na rozdělovači v mužích, tak jako v roce 2016, 2017, 2018 a 2019 dostal Tomš, Ten se ale tentokrát nemohl z pracovních důvodů této prestižní záležitosti zúčastnit. Nemohl ani první náhradník, a tak na rozdělovači běžel za All Stars třetí adept. Po základním kole mužské kategorie tento hvězdný tým sice předvedl nedokončený útok, ale jeden proudař měl sestřik v čase 16:62 vteřiny na 3 „B”.
Po krátké přestávce na přestavění dráhy na 2 hadice „B” a občerstvení rozhodčích nastoupily na závodiště ženy, které také předvedly skvělé výkony a byly pěknou podívanou pro mužskou část publika. V základní části kategorie žen si nejrychleji vedly favoritky ligy z Malovic a jejich čas 17:64 vteřiny nikdo nepřekonal. Bylo to pro ně jistě zasloužené vítězství nejen na této soutěži, ale také prvenství celé BNL 2020. Druhé byly Radošovandy a třetí holky z Chlumu, za které na pravém proudu běhá ze Chmelné Bára. Tým Daměnice ženy, kde také na pravém proudu běhá ze Chmelné Iveta skončil pátý.
Chmelenská děvčata, která se po dlouhé době, přesně po dvou letech a čtyřech dnech, objevila znovu na závodní dráze, předvedla parádní výkon. Dosažený čas 21:83 vteřiny znamenal pěkné 11. místo. Holky v této sestavě trénovali pouze jednou, a to v pátek před soutěží od 9:00 hodin ráno.
S neupravenou PS 12 si pro první místo přijely ženy z Vilic, které za sebou nechaly hasičky z Nové Vsi. Po posledním útoku základního kola ženské kategorie přišel také na řadu All Stars tým holek. Do tohoto týmu se, tak jako v roce 2017, 2018 a 2019 dostala na proud Bára soutěžící za chlumské ženy.
Po přestávce následoval závěrečný nástup a vyhlášení výsledků 105. soutěže v rámci Benešovské hasičské ligy. Soutěž byla vyhodnocena, rozdány poháry, věcné ceny a originální diplomy na kterých byla tentokrát silueta miřetického košaře u chmelenské kádě. Odměněni byli také paní a pan rozhodčí, kdy každá dostala od předsedkyně rady BNL Kateřiny Škvorové květinu, jen startér Radek obdržel salám. Úplně na samotný závěr vyhlašování oznámil moderátor nejen hasičských soutěží BNL, ale i pohárovek a memoriálů Jirka Černík, že ho v dalších letech v roli moderátora nejspíš nepotkáme, což je obrovská škoda, protože soutěže s jeho komentářem a průvodním slovem mají o několik stupňů vyšší úroveň, jsou přehledné a mají styl a šťávu. No uvidíme. Na závěr byl Jirka odměněn dlouhotrvajícím potleskem.
Do zajišťování a průběhu soutěže se zapojili občané z obou vesnic, další se přišli podívat a fandit svým týmům. Pro některé diváky to byl nevšední zážitek, protože podobnou soutěž na takové úrovni ještě neviděli a pochvalovali si nejen jedinečnou atmosféru, rychlý průběh, ale i pěkné výkony soutěžících, moderování celé akce a bohatě vybavené stánky s výborným občerstvením. Celý soutěžní den proběhl úspěšně, až na chladnější počasí a občasné mrholení, ale naštěstí nefoukalo. Doufáme, že se tak jako v minulém a předminulém roce pořadatelům podařilo připravit pěknou soutěž a vše proběhlo bez problémů. Poslední závěrečné kolo seriálu Benešovské hasičské ligy se v Miřeticích konalo podruhé.
Na této soutěži v Miřeticích pořádané společně sbory dobrovolných hasičů Chmelné a Miřetic chmelenští muži obsadili v celkovém pořadí 5. místo a do hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy získali 11 bodů. Protože to byla třetí účast SDH Chmelná na soutěži zařazené do BNL není hodnocení z prvních třech soutěží. Dohromady s 0 body z Olbramovic (pořádaly Tomice), 0 body z Makova, 0 body z Jankova a 0 body z Daměnic má SDH Chmelná 11 bodů a v průběžném pořadí Benešovské ligy 19. místo z 37 družstev.
Chmelenské ženy obsadily v celkovém pořadí 11. místo a v hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy nezískaly žádný bod, protože v ženské kategorii se body udělují jen do 7. místa. Jelikož to byla první soutěž tohoto družstva na BNL 2020, nemají ze soutěží zařazených do Benešovské ligy žádný bod a v průběžném pořadí Benešovské hasičské ligy zaujímají dělené 14. místo z 25-ti družstev.