2018 08 25 Soutěž - Miřertice, Chmelná BNL

Název

Popis

- V sobotu 25. srpna 2018 se v Miřeticích v tamním sportovním areálu konala soutěž O pohár obcí Chmelná a Miřetice zařazená do seriálu Benešovské hasičské ligy. Tato soutěž se konala díky tomu, že se SDH Zdislavice rozhodnul po deseti letech opustit okruh pořadatelů BNL a zrušil svou plánovanou soutěž. Naštěstí se dva sousedící sbory SDH Chmelná a SDH Miřetice chopily náhradního pořadatelství a 7. kolo BNL zůstalo alespoň ve zdislavickém okrsku. Přestože oba sbory mají z minulosti s pořádáním svých hasičských soutěží zkušenosti, byla to v organizování takovéto, přeci jenom poněkud náročnější akce, premiéra. Od myšlenky uspořádat soutěž zařazenou do seriálu BNL, která vznikla po informaci o zrušení soutěže ve Zdislavicích, měli organizátoři na přípravy necelé dva měsíce. Vše se nakonec dokázalo podle předpokladů zvládnout a uskutečnit, včetně narychlo vybudovaní základny a zajištění velké nádrže na doplňování vody. Pro Benešovskou hasičskou ligu to bylo další nové závodiště, kde se ještě žádná soutěž zařazená do tohoto seriálu nekonala.
Všechny soutěžící a návštěvníky tedy uvítalo výborně vybavené sportoviště s dokonalým zázemím v příjemném prostředí za vsí obklopené loukou a lesíkem. Dráha byla vyměřena široká a její oba okraje byly páskou vyznačeny mírně do paraboly, aby všichni dobře viděli a nezakrývali si navzájem výhled. Také pro diváky bylo připraveno na vyvýšené mezi za základnou místo s lavičkami s dokonalým výhledem na dráhu.
Kolem jedenácté se postupně začali sjíždět soutěžící, kterých nakonec přijelo 28 družstev mužů a 19 družstev žen. Po rychlém nástupu jako první začali svůj útok pořádající hasiči ze Chmelné, ale bohužel se tentokrát nezadařilo podle představ a i když orientačně naměřený výstřik byl 16:89 vteřiny, tak naměřený čas sestřiků obou terčů 22:16 vteřiny znamenal až 13. místo. Dále následovaly útoky ostatních družstev, a i když výsledková tabule vypadala jako z noční soutěže, plno neplatných pokusů a vysokých výsledných časů, bylo se stále na co dívat. Všechna družstva mužů umístěná na pomyslných stupních vítězů měla čas pod 18 vteřin. Nejlepší výkon v základním kole předvedla Špona Chářovice, a s časem 17:10 vteřiny si odvezli cenu za 1. místo, za nimi skončil Jankov (17:26). Bronz vybojovaly Tomice (17:84), které si v závěrečném rozstřelu s časem 15:20 vteřiny zaběhly pro sud piva za první místo.
V kategorii PS 12 soutěžily tři týmy. První místo a s ním i hlavní cenu této kategorie, živé sele, si ponechali doma muži z Miřetic A, kteří předvedli útok za 25:48 vteřiny, následoval je Rennotor Dalovy (27:61) a výsledkovou tabulku uzavíraly Miřetice B (29:52).
Po krátké přestávce na přestavění dráhy a občerstvení rozhodčích přišly na řadu ženy, které také předvedly skvělé výkony a byly pěknou podívanou pro mužskou část publika. V základní části žen neměl žádný tým sedmnáctkový čas, i tak ale byly k vidění kvalitní útoky. Nejrychleji si na dráze vedly ženy z Daměnic. Jejich čas 18:33 vteřiny nikdo nepřekonal a tak tento tým zaslouženě vyhrál. Na druhém místě se usídlila děvčata ze Zdislavic s časem 19:19 vteřiny a nejlepší trojici uzavřely závodnice z týmu Malovic (19:72). Chmelenská děvčata, která se poprvé po dlouhé době objevila znovu na závodní dráze, sice předvedla parádní výkon, ale se špatným výsledkem. Dosažený čas 28:74 vteřiny totiž znamenal až 11. místo.
S neupravenou PS 12 si pro první místo přijely ženy z Hulic (29,72), které za sebou nechaly s velkým odstupem hasičky z Vlašimi (43:92). Do závěrečného rozstřelu se také za rychlý pravý proud dostal pořádající tým žen ze Chmelné, ale jejich výkon na první místo nestačil, a tak sud určený pro vítězky si s téměř shodnými sestřiky zaslouženě odvážely ženy z Malovic za čas 17:85 vteřiny. Poprvé v historii konání BNL nesoutěžily ženy z Načeradce. Ty byly jedni z posledních čtyř družstev, která se zúčastnila každé soutěže všech ročníků.
Při závěrečném nástupu před vyhlášením výsledků a předáním cen byla vyhlášena minuta ticha k uctění památky nejvyššího představitele Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pana Karla Richtera, který předchozí týden, v sobotu 18. srpna 2018 náhle zemřel v Přibyslavi na největším setkání požárních automobilů. Jeho nemocí sevřené srdce se navždy zastavilo brzy poté, co na přibyslavském letišti, zcela zaplněném požárními automobily a čtyřiceti tisíci hasiči, jejich rodinami a příznivci, zavelel k zahoukání sirén a zahájení největšího setkání hasičů republiky. Dobrovolným hasičem byl od dětství a požární ochraně se věnoval celý svůj život. Funkci Starosty Sdružení vykonával plných 18 let.
Potom byla soutěž vyhodnocena, rozdány poháry, věcné ceny a diplomy na kterých bylo připomenuto stoleté výročí založení naší republiky.
Do zajišťování průběhu soutěže se zapojila značná část aktivních občanů z obou vesnic, další se přišli podívat a fandit svým týmům. Pro některé diváky to byl nevšední zážitek, protože podobnou soutěž na takové úrovni ještě neviděli a pochvalovali si nejen jedinečnou atmosféru, rychlý průběh, ale i pěkné výkony soutěžících, moderování celé akce a dobře vybavené stánky s občerstvením a jejich bohatou nabídkou.
Celý soutěžní den proběhl úspěšně, jen počasí nemuselo být takové podzimní, ale zaplať pánubohu, že nepršelo. Doufáme, že se náhradním pořadatelům podařilo připravit pěknou soutěž a vše proběhlo bez problémů.
Na této soutěži v Miřeticích pořádané společně sbory dobrovolných hasičů Chmelné a Miřetic chmelenští muži obsadili v celkovém pořadí 13. místo a v hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy získali 3 body. Dohromady s 10 body z Drahňovic, 6 body z Louňovic pod Blaníkem, 8 body z Chářovic, 1 bodem z Makova, s 5 body z Malovic a se 7 body z Načeradce má SDH Chmelná muži 40 bodů a v průběžném pořadí Benešovské hasičské ligy 9. místo ze 47 družstev.
Chmelenské ženy obsadily v celkovém pořadí 11. místo a v hodnocení seriálu Benešovské hasičské ligy nezískaly žádný bod, protože v ženské kategorii se body udělují jen do 7. místa. Jelikož to byla první soutěž tohoto družstva, nemají ze soutěží zařazených do Benešovské ligy zatím žádný bod a ani účast a v průběžném pořadí Benešovské hasičské ligy zaujímají 26. místo z 27-ti družstev.