2014 07 26 Soutěž ke 100. výročí SDH Dubějovice

Název

Popis

– V sobotu 26. července 2014 se SDH Chmelná zúčastnil soutěže v požárních útocích konané u příležitosti 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Dubějovicích spojená se srazem rodáků Dubějovic. Soutěži předcházelo v dopoledních hodinách v centru obce před hasičskou zbrojnicí projevy několika řečníků, slavnostní mše svatá, požehnání techniky a vyznamenání členů SDH Dubějovice. Poté následoval slavnostní průvod obcí až na sportoviště za doprovodu kapely.
Odpoledne se pak vedle dubějovického sportovního areálu konala samotná soutěž. Na tu se sjelo sedmnáct družstev mužů a deset družstev žen. Za SDH Chmelná soutěžily 2 týmy - Chmelná muži a Chmelná ženy. Družstvo žen, nebo spíše holek bylo převážně sestaveno ze závodnic, jejichž mámy jezdily po soutěžích v polovině 90. let, takže chmelenské ženy se po bezmála dvaceti letech opět ukázaly na závodní dráze. V roce 2000 sice za SDH Chmelná jednou ženy soutěžili, ale družstvo bylo až na jednu soutěžící sestaveno z děvčat z Miřetic a Malovid. Bylo to na I. ročníku soutěže O pohár obce Chmelná, která se konala v Miřeticích 12. 8. 2000.
Po zahajovacím nástupu a poradě velitelů začala samotná soutěž. Nejprve ale ještě domácí provedli ukázku hašení jejich koňskou stříkačkou a děti předvedli požární útok. Jelikož obě kategorie, muži i ženy, běžely na 2B, byla startovní listina smíšená. Střídavě tedy mohli své oko potěšit muži pohledem na krásné hasičky i ženy pohledem na chrabré hasiče.
Startovní pořadí bylo podle podání přihlášky, takže jako první vyběhli na trať domácí Dubějovice „A“, kteří předvedli čas 16:31 vteřin. Chmelenská družstva podala přihlášku 15 minut před zahájením, což ve startovní listině znamenalo 21. a 25. pořadí z celkových 27. Mezitím bylo možné vidět jak povedené požární útoky, tak i ty nepovedené a byli i takové, při kterých se diváci zasmáli. Když dokončili Rataje „B“, nastoupila na přípravu plata chmelenská děvčata, která si zvolila celkem originální jednotnou ústroj, celé v černém. Byla to jejich první soutěž, a tak každý netrpělivě čekal, jak holky svůj úkol zvládnou a ony samotné chtěli co nejlépe zúročit více jak měsíční snažení na trénincích. Hned na začátku jim startér ještě dopřál několik minut čekání před odstartováním, protože nefungovala startovací pistole, nakonec byl radši útok odstartován ručně, plácnutím rukou. Děvčata si vedla dobře, každé se povedlo svou pozici provést na jedničku a divákům tak předvést výborný vstup do soutěžní kariéry. Časoměřiči u terčů se se stříknutými kanystry naměřili 24:04 vteřin, což bylo na poprvé vynikající výsledek.
Po ukončení pokusu chmelenských holek se musely rychle smotat a připravit hadice pro pokus chmelenských mužů, kteří šli chvíli po nich. Než odsoutěžili zdislavičtí muži, bylo vše nachystané a šlo se připravovat na základnu. Tentokrát už startovací pistole byla v pořádku a my šli na start. Startér musel startovat dvakrát, protože jsme jednou ulili start. Po úspěšném rozeběhnutí všichni naplno zabrali a do útoku dali všechno. Konečná časomíra ukázala zatím druhý nejlepší čas 17:78 vteřin. Jelikož se v týdnu zranil pravý proudař, Jirka Foller ml. čp. 37, šel místo něj zkušený borec ze Sedmpán, Vladislav Filip ml. Startovalo se sice startovací pistolí a čas byl měřen stopkami, což nezaručuje přesné výsledky, ale shodný čas nám byl naměřen i na soutěži v Mnichovicích 21. 7. 2014, kde měření probíhalo obdobně. V Dubějovicích byly ale vzhledem k velkému stoupání od startovní čáry k platu podmínky o trochu náročnější.
Protože to pro holky byla první soutěž, prošli si všechny křtem v kádi a dobrovolně do ní naskákaly (-:
Při závěrečném nástupu byly vyhlášeny výsledky, umístění jednotlivých družstev a pořadatelé také poděkovali všem za účast. Nutno podotknout, že se celá akce velmi zdařila a to nejen po stránce pěkného počasí, ale i po stránce organizační. Po celý den a v průběhu soutěže hrála ve sportovním areálu kapela Fontána live a na závodišti reprodukovaná hudba. Návrat do Chmelné s druhým místem mužů a třetím místem žen byl zakončen hlasitým příjezdem oslavnými kolečky kolem parku na návsi. Po uklizení věcí se provedlo zhodnocení a někteří shlédli záznamy z celého dne. Chmelenští hasiči ve svém okolí opět předvedli, že se s nimi na soutěžním poli musí počítat na předních pozicích a pokud nadšení a dovednosti i u děvčat porostou, bude to nejen pro sbor, ale i pro obec určitě přínosné.