2013 08 02 Chlumský pohár

Název

Popis

– V pátek 2. srpna 2013 se soutěžní družstvo SDH Chmelná poprvé ve své historii zúčastnilo noční soutěže, která se konala ve Chlumu. Ta byla III. ročníkem Chlumského poháru v požárním sportu. Byla to i první noční soutěž pořádaná ve zdislavickém okrsku. Na tu se sjelo celkem dvacet tři družstev mužů a sedm družstev žen.
Navečeru před odjezdem se konala u klubovny schůze ohledně organizačního zajištění motocyklových závodů Full Gas Chmelná 17. srpna 2013. Potom ještě hasiči natáčeli s organizátorem upoutávku na tuto akci.
Ze Chmelné se odjíždělo po osmé hodině večerní. Chlumští hasiči prováděli poslední úpravy trati pro noční soutěž, na které nechyběly efektně nasvícené prvky LED osvětlením. Startovní čára zeleně, základna do fialova, čára před terči svítila červeně a terče byly orámovány modrým obrysem, který se po zasažení vodou rozsvítil do červena. Na samotné trati bylo jen pár reflektorů, které osvětlovaly jen ta nejdůležitější místa, nebylo nic zbytečně přesvíceno a dojem z nočního dění byl tak dokonalý.
Zahajovací nástup byl po 21:30 hodině, při kterém byli přivítáni všichni účastníci. Samotná soutěž začala po 22. hodině útoky žen, které všem předvedly skvělou podívanou při jejich nočních výkonech na dráze. Potom následovala krátká přestávka a na řadu přišli útoky kategorie muži. Soutěžní tým SDH Chmelná měl startovní číslo 17, proto byl dostatek času na zjištění záludnosti noční tratě a poučit se od předchozích družstev. Našel se i čas na navštívení nápojových stánků, kde bylo o každého svědomitě postaráno (-:
Družstvu SDH Miřetice, které startovalo 8., se povedla jedna časově zajímavá kuriozitka. Měli sice výsledný čas svého požárního útoku 28:57 sekund, ale běželi ho dva dny. Jejich pokus byl totiž odstartován před půlnocí a dokončili ho několik málo vteřin na začátku nového dne, takže ho běželi v pátek i v sobotu (-:
Asi půl hodiny před startem se šla zahřívat stříkačka a zjistilo se, že v hasičárně zůstal akumulátor, ale naštěstí nám svůj půjčili kolegové ze Sedmpan. Pět minut po 1 hodině noční nadešel čas, aby na závodní dráhu nastoupilo soutěžní družstvo hasičů ze Chmelné. Poslední tréninky v předchozích dnech byly téměř bezchybné, výsledné časy na dvě B se povedly kolem 18. vteřiny a dosažené časy již odsoutěžených týmů se pohybovaly nad hranicí tohoto limitu. Svítala tedy pro Chmelenské hasiče naděje na premiérové noční soutěži obsadit příčky nejvyšší. Chmelenský tým měl také na soutěži velké množství fanoušků ze své vsi, což jistě soutěžící povzbudilo a zavazovalo k co nejlepšímu výkonu. Po odstartování už vše bylo v rukách soutěžících, kteří ze sebe vydali maximum. Voda se do stříkačky povedla dostat po osmé vteřině, ale nepovedlo se včas napojit „béčko“ na mašinu a roztáhnout naplno všechny hadice. Toto zaváhání bohužel zmařilo všechny naděje na čelní umístění. Výsledný čas byl 20:41 sekund a v průběžném pořadí to znamenalo prozatím 3. místo, ale ještě na svou příležitost čekalo šest soutěžních družstev. Hned po Chmelné bylo možné vidět pokus hasičů z Louňovic pod Blaníkem, kteří dosáhli času 17: 64 sekund a v celé soutěži se svým výkonem zvítězili. Dobrý čas mělo ještě družstvo Zdislavice A, tím pádem se Chmelná ustálila v konečném pořadí na pátém místě. V úplném závěru soutěže ještě soutěžilo smíšené družstvo Allstar, ve kterém běželo sedm závodníků, každý z jiného sboru, přičemž na pozicích sání byly ženy.
V průběhu celého nočního klání bylo možné vidět nejen perfektní požární útoky, ale i takové pokusy, kdy štěstí soutěžícím moc nepřálo. Soutěž měla rychlý a hladký průběh, nenastaly žádné zbytečné přestávky, takže byla i divácky dost zajímavá a atraktivní. Chlumským hasičům se opravdu povedlo uspořádat něco nevšedního a ryze letní počasí s teplou srpnovou nocí pomohlo pořadatelům uspokojit všechny, kdo do nočního Chlumu přijeli soutěžit nebo se jen podívat. Po vyhlášení výsledků, které bylo prakticky hned po skončení posledního požárního útoku, se všichni rozjeli domů a některá družstva čekala za několik hodin další soutěž a to v Malovicích. To ovšem neplatilo pro soutěžící ze Chmelné, protože někteří se chystali na víkend do Nové Živohoště a tak po příjezdu domů, ve 3 hodiny, šli svůj výsledek zhodnotit do klubovny.