2011 05 28 Miřetice - Okrsková soutěž

Název

Popis

- Soutěžní družstvo SDH Chmelná se zúčastnilo základního kola okrskové soutěže v požárním sportu okrsků Zdislavic a Trhového Štěpánova konané v Miřeticích u příležitosti 100. výročí založení tamního hasičského sboru.
Do sousedních Miřetic jsme vyrazili po třičtvrtě na dvanáct a dorazili jsme přesně ve 12 hodin. Přestože Miřetice jsou od Chmelné vzdáleny něco málo přes jeden kilometr, cesta speciálním povozem (vozíkem za auto připojeným za pohonnou jednotku ze sekačky) a za doprovodu houkačky nám trvala asi 12 minut.
Po nástupu družstev se rozlosovalo startovní pořadí a soutěž byla zahájena. My jsme si vylosovali číslo 10 a v kategorii mužů tak ve všech disciplínách startovali poslední. První soutěžní disciplínou byl běh jednotlivců na 100 metrů s překážkami. I když se někteří tréninku stovek věnovali o trochu více než jindy, moc se nevedlo, a všichni nedosáhli takových výsledků, jaké si představovali. Součet našich třech nejlepších časů byl 71:10 s. (Tomáš Martínek ml. - 21:88 s., Tomáš Martínek st. - 24:22 s., Jan Staněk - 25:00 s., dále překážky běželi: Ladislav Kamarýt ml. a Lukáš Kučera). Tomáš Martínek ml se umístil se svým dosaženým časem v celkovém pořadí soutěže na hodnoceném třetím místě. Po několika letech se tak opět dostalo do Chmelné ocenění za překážkový běh.
Poté následovala pořadová příprava. Tu se nám nepovedlo zvládnout až tak předpisově, spíše k pobavení diváků, ale rozhodčí byl naštěstí rozumný a udělil nám za náš výkon jen jeden trestný bod.
Poslední přišly na řadu požární útoky, královská disciplína. Útoky jme trénovali pouze jednou, týden před soutěží, protože nám více nepřálo počasí, přesto jsme chtěli podat v této disciplíně co možná nejlepší výkon. Pravidla pro požární útok byla podobná jako loni, i s tím, že stříkačka byla před odstartováním pokusu zastavená. Hned po dokončení přípravy věcí na základně nám bylo vytýkáno, že jsme měli v průběhu přípravy nastartovaný motor a byla nám slibovaná diskvalifikace. I tentokrát ale byli rozhodčí uznalí a nechali nás požární útok bez problému provést. Náš výkon nebyl nejlepší, nepovedlo se hned napoprvé našroubovat koš a to se projevilo i na výsledném čase pokusu. Ten byl 25:50 s.
Při takovýchto soutěžích záleží také na přístupu rozhodčích k soutěžícím, kteří tento sport dělají ve svém volném čase a protože je to baví. Když totiž kdejaký "trouba" v roli rozhodčího napomíná soutěžící za kdejakou maličkost a hloupost, nebo dokonce udělí diskvalifikaci, tak to přestává lidi bavit a ztrácí zájem. Není divu, že obliba okrskových soutěží je malá, protože se na nich „soutěží“ i v otáčení na povel a jsou na ně delegováni i takoví rozhodčí, kteří se vyžívají v přidělování trestných bodů a kdejakých zbytečných připomínek. To se ale naštěstí netýkalo této soutěže.
Po 18. hodině byl nástup a vyhlášení výsledků. My v celkovém pořadí skončili z devíti družstev mužů na pěkném třetím místě. Organizátoři také vyhlašovali pořadí útoků a my měli třetí nejrychlejší, takže ocenění se dostalo i nám. Na soutěži v Miřeticích jsme tedy vybojovali dohromady tři třetí místa a s nimi i tři trofeje a tři diplomy, které si pro tuto příležitost miřetičtí hasiči vyrobili s pěkným motivem miřetické kapličky a jejich historické motorové stříkačky.
Vzhledem k tomu jak jsme se věnovali tréninkům, tak to byl pro nás na okrskové soutěži dobrý výsledek, který jsme také patřičně oslavili. Soutěže se účastnilo 9 družstev mužů a 2 družstva žen. Mimo soutěž požární útok také předvedlo družstvo veteránů z Miřetic. Soutěž byla dobře zorganizována, pořadatelé se snažili jen to počasí mohlo být o trochu méně zamračené.