2003 08. 09 Chmelná (Miřetice) - Pohár obce Chmelná

Název

Popis

Druhou sobotu v měsíci srpnu, již tradičně pořádá SDH Chmelná soutěž v požárním útoku o putovní pohár a Pohár obce Chmelná. Letos tento den připadl na 9. srpna 2003, kdy byla tato soutěž v pořadí již čtvrtá, která se konala opět ve sportovním areálu v Miřeticích.
Den předem jsme připravovali vše potřebné k zajištění organizace soutěže také závodní dráhu, kterou jsme si i několikrát ozkoušeli. Závodiště mělo start i základnu na asfaltovém podkladu a zbytek trati měl travnatý povrch, takže ideální podmínky pro požární útok.
Po dvanácté hodině začala přijíždět soutěžní družstva, kterých se dohromady sjelo sedmnáct, z toho čtrnáct družstev mužů a tři družstva žen. Na zahajovacím nástupu seznámil velitel SDH Chmelná všechny soutěžící s pravidly a programem celé soutěže. Soutěž proběhla dle pravidel požárního sportu, na dvě kola, z nichž lepší pokus se počítal do konečného hodnocení (sražení dvou plechovek bylo měřeno ruční časomírou). Byla připravena i jedna doplňková disciplína, která byla takovým zpestřením dne.
Ve třináct hodin začaly první pokusy. Nejprve startovali ženy, které předvedli nejen dobré výkony, ale i pěknou podívanou na požární sport. Po nich už následovali útoky mužů. My jako pořádající jsme si vybrali startovní číslo jedna, abychom se mohli plně věnovat organizaci a průběhu soutěže. Náš útok se nám povedlo zvládnout přesně podle našich představ, stopky ukazovaly čas 20,75 sekund, což bylo pro ostatní družstva nasazení laťky dosti vysoko a pro nás potěšující skutečností. Soustředili jsme se tedy na výkony ostatních soutěžících, hlavně družstev Louňovic, Záhoří a Zdislavic, ale nikomu se tuto hranici nepodařilo překročit, takže jsme byli po tomto kole první.
Do druhého kola opět nastoupili nejdříve ženy, z nichž si opět nejlépe vedli hasičky z Kondrace. Potom už na základnu nastupovalo naše družstvo a mi byli připraveni jít na plno a zlepšit tak náš předchozí výkon. Jenže při našem druhém požárním útoku bylo naměřeno 21,00 sekund a museli jsme se tedy spokojit s výsledkem z prvního pokusu. Dále naše pozornost byla věnována ostatním družstvům, ale žádné zásadnější změny v průběžném pořadí jsme nezaznamenávali, až do té doby, kdy splnilo svůj druhý pokus Zdislavické družstvo A, kterému bylo naměřeno 20,50 sekund. Pro nás to znamenalo pokles o jednu příčku a tím pádem i ztrátu putovního poháru. Na jednu stranu nás to hodně mrzelo, ale na druhou jsme byly rádi, že se úroveň tohoto sportu zvedá a že stále více družstev je na stejné výši. Takováto porážka se nedá brát snad ani jako neúspěch, ale jako velká inspirace k dalším výkonům a soutěžím.
Po skončení útoků se přistoupilo k další disciplíně, o nejrychlejší „sání“, což bylo pití piva na čas. Pravidla této soutěže jsme stanovili takto: dva soutěžící, desetimetrový start, vypití jednoho půllitru piva brčkem. Výkony většiny soutěžících byli téměř vyrovnané, ale nejlepší výkon a nejrychlejší sání předvedli hasiči z Louňovic, kteří dokázali zdolat pivo brčkem za 11,94 vteřin, čímž náš tým překonali o 72 setin sekundy a poslali nás tak v této disciplíně na druhé místo.
Zakončení a vyhodnocení celé soutěže bylo v půl šesté odpoledne. Předávání cen a vyhlášení výsledků se ujali starosta Chmelné a velitel SDH Chmelná. Poté jsme už předali štafetu miřetickým fotbalistům, kteří na místním letním parketě pořádali taneční zábavu s kapelami Theatre a Keks. Na zábavu se zdrželo také velké množství slavících hasičů, kteří dali o sobě náležitě vědět.
Děkujeme všem soutěžícím a divákům za účast a jsme rádi že s námi strávili příjemné sportovní odpoledne. Ještě se omlouváme za problémy, které nastali s časomírou, ale jinak snad vše proběhlo v pohodě.